Стаття: «Про порушення, вчинені неповнолітніми».
18.06.2011 року
Значне загострення соціально-економічної ситуації в країні потягло за собою поширення злочинності взагалі, у тому числі неповнолітніх.
Рівень злочинності серед молоді має стабільну тенденцію до зростання: за останні 10 років вона зросла на 12%. Серед наркоманів 80% складає молодь, у тому числі 40% неповнолітні. Щорічно у вчиненні злочинів бере участь більше 25 тис. молодих людей. Раніше обов’язки вирішувати долі молодих правопорушників були покладені на комісії у справах неповнолітніх.
Районні та міські комісії розглядали справи про різноманітні правопорушення 11-13-літніх підлітків та злочини, вчинені неповнолітніми у віці від 14 до 18 років, відносно яких було відмовлено у порушенні кримінальної справи або кримінальну справу було припинено і, в залежності від тяжкості вчинку, особи неповнолітнього та деяких інших обставин, приймали рішення про застосування примусових заходів виховного характеру.
Судовий розгляд справ відносно неповнолітніх зумовлюється додатковими гарантіями права неповнолітнього підсудного на захист, забезпечення виховного й запобіжного впливу судових процесів у цих справах, найбільш повного встановлення даних, які характеризують особу й поведінку підлітка, умов його виховання, навчання, роботи.
Важливим завданням розгляду справ про неповнолітніх в суді є встановлення не тільки причин та умов, а й інших обставин що сприяли вчиненню неповнолітнім злочину. Зокрема, це допит осіб, які мають інформацію про умови життя та виховання, виявлення інтересів та звичок підлітка, його поведінка до вчинення злочину, та встановлення інших питань, що мають значення для з’ясування причин, що сприяли вчиненню суспільно небезпечних дій. За результатами розгляду справи, а також з метою усунення причин та умов, що призвели до вчинення злочину неповнолітнім, суддею виноситься постанова, а судом – ухвала. Отже,особи винні у створенні умов та причин злочинної поведінки з боку неповнолітнього, безумовно, повинні бути притягнуті до кримінальної або адміністративної відповідальності.
На сьогодні в Україні суди розглядають такі категорії справ відносно вказаної категорії осіб: а)щодо неповнолітніх, які вчинили злочини; б)щодо неповнолітніх, які вчинили адміністративні правопорушення у віці від 16 до 18 років; в)про поміщення неповнолітніх правопорушників до приймальників-розподільників для неповнолітніх; г)про адміністративну відповідальність батьків (усиновителів) або опікунів (піклувальників) неповнолітніх за невиконання ними своїх обов'язків щодо виховання і навчання дітей; д)про обмеження батьків у дієздатності, відібрання дітей та позбавлення батьківських прав, виселення осіб, позбавлених батьківських прав, якщо їх спільне проживання з дітьми, щодо яких вони позбавлені батьківських прав, неможливе; е)про поновлення батьківських прав і розв'язання спорів між батьками щодо місця проживання неповнолітніх; ж)щодо інших питань, пов'язаних з особистими і майновими правами неповнолітніх.
Згідно статистичних даних Марківського районного суду протягом 2010 року
Марківським районним судом було засуджено 6 неповнолітніх осіб. Всі особи засуджені за злочини, скоєні проти власності- за викрадення чужого майна. Стосовно 1 неповнолітньої особи за скоєння злочину проти власності судом застосовано примусові заходи виховного характеру у вигляді застереження.
За скоєння неповнолітніми адміністративних правопорушень Марківським районним судом протягом минулого року застосовано заходи впливу, передбачені ст. 24-1 КУпАП стосовно 9-ти неповнолітніх осіб, з них: за вчинення дрібного хуліганства - 1 особа, за керування транспортними засобами в стані алкогольного сп’яніння - 1 особа, 3 особи - за керування транспортними засобами без відповідних документів та 3 особи - за розпивання спиртних напоїв у заборонених законом місцях чи появу у громадських місцях у п’яному вигляді.
За невиконання батьками або особами, що їх замінюють, обов’язків щодо виховання дітей Марківським районним судом протягом 2010 року притягнуто до адміністративної відповідальності - 19 осіб, з них , на 15 осіб накладено судом адміністративне стягнення у вигляді попередження або штрафу, стосовно 4-х осіб провадження по справі закрито.
Аналогічно, протягом 5-ти місяців 2011 року Марківським районним судом розглянуто по суті 2 кримінальні справи про злочини, скоєні неповнолітніми, з них: 1 справа розглянута з винесенням вироку стосовно 1-го неповнолітнього за вчинення злочину проти власності ( викрадення чужого майна) із застосуванням умовного покарання, відносно 1-го неповнолітнього провадження по справі закрито. 1 кримінальна справа у відношенні 2-х неповнолітніх осіб за скоєння тяжкого злочину проти власності направлена для розгляду за підсудністю.
За невиконання батьками або особами, що їх замінюють, обов’язків щодо виховання дітей притягнуто судом протягом 5 ти місяців 2011 року до адміністративної відповідальності - 9 осіб, з них , на 5 осіб накладено судом адміністративне стягнення у вигляді штрафу.
За скоєння неповнолітніми адміністративних правопорушень Марківським районним судом протягом 5-ти місяців 2011 року застосовано заходи впливу, передбачені ст. 24-1 КУпАП стосовно 5-ти неповнолітніх осіб, з них: 1 особа за розпивання спиртних напоїв у громадському місці, 2 особи - за керування транспортними засобами без відповідних документів, 2 особи - за проживання без реєстрації.1 неповнолітня особа притягнута до адміністративної відповідальності за вчинення дрібного викрадення чужого майна із застосуванням до неї адміністративного стягнення у вигляді штрафу.
Аналізуючи ці статичні дані у порівнянні з 2010 роком, констатуємо, що тенденції до зменшення розглянутих судом справ вищевказаної категорії не вбачається, що вказує на необхідність покращення заходів профілактичної роботи по запобіганню здійснення правопорушень та злочинів неповнолітніми.
Керівник апарату Н.В.Косенко