flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Покровський районний суд Дніпропетровської області

Стаття"Основна й додаткова відпустки одинокій матері"

29 листопада 2010, 11:17

     СТАТТЯ

 

                          Основна й додаткова відпустки одинокій матері

 

          Щоб узяти основну і додаткову відпустки повної тривалості, у перший рік роботи треба попрацювати на підприємстві не менше ніж 6 місяців.  А щорічні відпуски за другий та наступні роки роботи можуть бути надані будь- коли за графіком. Основна щорічна відпустка надається працівникам тривалістю не менше ніж 24 календарні дні за відпрацьований робочий рік, який відраховується з дня укладення трудового договору.

            Відповідно до ст.19 Закону України „Про відпустки” право на щорічну додаткову оплачувану відпустку тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих  днів мають : жінки, котрі виховують 2 або більше дітей віком до 15 років; одинокі матері; жінка яка працює і має дитину інваліда або яка всиновила дитину,  має надаватися дадаткова відпуска до досягнення дитиною 18 років.

           Надаючи зазначену відпустку особам, які взяли дитину під опіку, слід мати на увазі, що згідно з ч.2 ст.243 Сімейного кодексу України опіка встановлюється над дитиною, яка не досягла 14 років, а піклування- над дитиною віком від 14 до 18 років. Піклувальники мають право на додаткову відпустку як працівники, які мають дітей, на підставі ст. 186-1 КЗпП України.

        За наявністю кількох підстав для надання цієї відпустки її загальна тривалість не може перевищувати 17 календарних днів.

       Наприклад, одинока мати, яка має дитину- інваліда, може взяти таку відпустку за двома підставами: як однока мати і як жінка, котра має дитину інваліда.Якщо вона виховує здорову дитину ( не інваліда), то соціальна відпустка надається за однією підставою.

       А якщо одинока мати виховує 2 дітей віком до 15 років, відпустка надається за двома підставами: по- перше, як жінці, яка має 2 дітей віком до 15 років, та як одинокій  матері.

      Жінка, яка має усиновлену дитину й одночасно є одинокою матір’ю, користується правом на таку відпустку за двома підставами: як усиновителька і як одинока мати. 

                  Які документи необхідно надати одинокій матері для отримання додаткової відпустки:

1.     Якщо жінка  не перебуває в законному шлюбі необхідно надати:

-         копію свідоцтва про народження дитини, в якому відсутній запис про батька або запис про батька зроблений за вказанням матері;

-  у випадку наявності запису про батька- довідку із органів реєстрації актів громадянського стану про підстави внесення в книгу запису відомостей про батька;

       2. Якщо жінка – вдова необхідно надати:

      - копію свідоцтва про народження дитини;

      - копію свідоцтва про укладення шлюбу;

      - копію свідоцтва про смерть чоловіка.

 

2.     Якщо жінка розлучена необхідно надати:

-         копію свідоцтва про народження дитини;

-         копію свідоцтва про розірвання шлюбу;

-     документ, який підтверджує факт не прийняття участі батька у вихованні дитини ( ухвалу суду або постанову слідчого про розшук відповідача за позовом про стягнення аліментів, рішення суду про позбавлення відповідача батьківських прав, рішення органів опіки та піклування або суду про відсутність участі батька у вихованні дитини).   

3.     Якщо жінка перебуває в другому шлюбі необхідно надати:

-     копію свідоцтва про народження дитини;

-     копію свідоцтва про розірвання шлюбу; 

-  документ, який підтверджував би, що батько не приймає участі у вихованні дитини.

 

 

Консультант

Марківського районного суду Струк О.І.