Згідно плану роботи Марківського районного суду Луганської області на ІІІ квартал 2014 року мною, проаналізовано оперативність розгляду цивільних і адміністративних справ за 1-ше півріччя 2014 року.
У І півріччі 2014 року у провадженні Марківського районного суду Луганської області знаходилося 207 цивільних справ, з яких розглянуто 178 справ з них 10 справ з порушенням терміну розгляду, що складає 5,6% , та 42 адміністративні справи, з яких розглянуто 40 справ, з них 3 справ з порушенням терміну розгляду, що складає 7,5%.
Основними причинами порушення строків розгляду цивільних та адміністративних справ є: неявка сторін та їх представників; ухилення осіб від одержання повісток; задоволення клопотань сторін про витребування доказів, уточнення позовних заяв; хвороба судді або сторін. В зазначених проблемах порушення судами строків розгляду цивільних справ важливу роль відіграє недобросовісне виконання учасниками процесу своїх процесуальних обов’язків, а також не кваліфікованість їх представників.
Не рідкі випадки коли учасники процесу без поважних на те причин, не з’являються до суду, надаючи заяви з проханням відкласти слухання справи у зв’язку з хворобою, зайнятістю у іншому процесі, тощо. При цьому, в подальшому, поважність причин «зриву» судових засідань ними не підтверджується. Систематичними є випадки коли учасники процесу з’являються до суду не підготовленими до розгляду справи, зловживаючи своїми процесуальними правами, подають в день призначення слухання справи заяви про необхідність ознайомлення з матеріалами справи, надання до суду додаткових доказів, тощо.
Вищенаведені фактори, як-то неявка учасників процесу, зловживання процесуальними правами, стали причиною порушення суддями строків розгляду справ.
Частиною 3 ст. 27 ЦПК України встановлено, що особи, які беруть участь у справі, зобов’язані добросовісно здійснювати свої процесуальні права та виконувати процесуальні обов’язки. При цьому дієвого механізму впливу на невиконання учасниками процесу покладених на них процесуальних обов’язків законодавством не передбачено.
Єдиним правовим засобом впливу на осіб, які з неповажних або необґрунтованих підстав не з’являються в судове засідання, є застосування до них адміністративного штрафу за санкцією ст.185-3 КпАП України. Але, судді рідко застосовують цю норму. На наш погляд це пов’язано з тим, що застосуванню штрафних санкцій повинно передувати складення секретарем судового засідання протоколу про адміністративне правопорушення та ухвалення суддею відповідної постанови, що ще більше завантажує суддю та секретаря судового засідання. Безпосередньої норми у діючому ЦПК України, на підставі якої осіб, які беруть участь у справі можна було б притягнути до відповідальність за неявку в судове засідання без поважних причин, як це було передбачено у ч.6 ст.172 ЦПК України (в редакції 1963 року) немає.
Крім того, склад адміністративного проступку „прояв неповаги до суду”, встановлений чинною редакцією ст.185-3 КпАП України з метою забезпечення своєчасної явки в суд учасників процесу, передбачає відповідальність тільки за злісне, тобто повторне без поважних причин ухилення від явки в суд і при цьому не всіх осіб, без яких неможливий розгляд судової справи, а тільки свідка, позивача, відповідача, експерта, перекладача. Це означає, що за чинною редакцією положень ст.185-3 КпАП України не є правопорушенням і не тягне за собою адміністративної відповідальності одноразова навмисна неявка в суд свідка, позивача, відповідача, експерта, перекладача, а також неодноразове нез’явлення без поважних причин спеціаліста, іншої особи, особиста участь якої в судовому розгляді визнана обов’язковою. Разом з тим, через неявку в судове засідання учасників судового розгляду фактично відкладається розгляд кожної третьої справи.
Станом на 01.07.2014 року у провадженні Марківського районного суду залишалися нерозглянутими понад 6 місяців до 1 року – 2 цивільні справи, що в порівнянні з минулим періодом на одну справу більше.
Висновки:
З метою прискорення розгляду цивільних справ у суді необхідно більш широко запроваджувати практику погодження часу розгляду справи із адвокатами. Суддям необхідно рішуче виконувати норми ЦПК щодо заходів процесуального примусу й права вчинення процесуальних дій у відсутність учасника судового процесу; цілеспрямовано притягувати винних осіб до адміністративної відповідальності за неявку та неповагу до суду; аналізувати стан виконання запитів, інформацій, експертиз певними суб'єктами й невідкладно реагувати у випадках їх невиконання.
З метою покращення здійснення правосуддя у Марківському районному суді постійно аналізується стан організації роботи суду, особлива увага зосереджена на дотриманні строків розгляду судових справ. З цією метою головою суду спрямовані зусилля на викорінення фактів тяганини та скорочення кількості судових справ, що не знаходять свого вирішення тривалий час, здійснюється контроль за проходженням цивільних справ у кожного судді.
В.о.голови
Марківського районного суду А.П.Чернік
Вик.: Щербак Н.О.