flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Покровський районний суд Дніпропетровської області

Аналіз стану звернення до виконання судових рішень у кримінальних справах за 1 квартал 2014 року

28 квітня 2014, 08:51

Аналіз стану звернення до  виконання судових рішень у кримінальних справах

за  1 квартал 2014  року.

 15.04. 2014 року                                                                               смт.Марківка

 

Відповідно до плану роботи Марківського районного  суду Луганської області  на 2-й  квартал  2014  року мною, керівником апарату  суду Косенко Н.В. було проведено  перевірку  стану  звернення до виконання судових рішень у кримінальних справах за 1-кв. півріччя   2014 року.

Згідно процесуального законодавства, вирок, що набрав законної сили, звертається до виконання судом, не пізніш як через три доби з дня набрання ним законної сили або повернення справи з апеляційної чи касаційної інстанції.

Вирок місцевого суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляцій, а вирок апеляційного суду — після закінчення строку на подання касаційної скарги, внесення касаційного подання, якщо його не було оскаржено чи на нього не було внесено подання.

Все листування по зверненню до виконання вироків, постанов у кримінальних справах в Марківському районному суді Луганської області  покладається на канцелярію суду, а саме, -   на секретаря суду  Ахметшину Ю.М.

Своєчасне звернення до виконання вироку, який набрав законної сили, покладається на суддю під головуванням якого  його постановлено  або голову суду.

 

Усі копії вироків,  ухвал і постанов, що надсилаються на виконання, а також виконавчі листи, що видаються судом, завіряються підписами голови суду або судді, головуючого по справі, і секретаря суду з поставленням гербової печатки суду, супровідні листи, що надсилаються разом із копіями зазначених документів, підписуються тими ж особами.

Після набрання вироком суду законної сили копія вироку із супровідним листом, підписаним суддею та зареєстрованим в канцелярії суду, надсилається за належністю відповідно до вимог Кримінально-процесуального кодексу України та в строки, установлені ним.

У тих випадках, коли вирок, рішення, ухвала, постанова були змінені апеляційним або Верховним судом України, про це зазначається на копії документа, що видається. До копії вироків, постанов, змінених в апеляційному або касаційному порядку, приєднуються копії ухвал апеляційної чи касаційної інстанцій.

Проводячи даний аналіз, встановлено, що процесуальні дії пов’язані із зверненням рішень суду по кримінальним справам проводяться з дотриманням вимог Інструкції ведення діловодства в загальних місцевих судах, затвердженої наказом ДСА України № 173 від 17.12.2013 року.

Так, за  вироком  суду у справах в яких особа (або особи), яка засуджена до позбавлення волі або арешту, та не перебуває під вартою, судом надсилаються дві копії вироку органу внутрішніх справ за місцем проживання засудженого, копії апеляційної, касаційної ухвал (якщо такі є) і розпорядження про виконання вироку, що набрав законної сили встановленої форми. Розпорядження про виконання вироку, що набрав законної сили, обов’язково підписується головуючим по справі або головою суду та секретарем суду з кримінальних справ.

При зверненні до виконання вироку щодо особи, засудженої до позбавлення волі або арешту, яка перебуває під вартою, відповідно до ст. 404 КПК України, дві копії вироку, копії апеляційної, касаційної ухвал (якщо такі є) і розпорядження про виконання вироку, що набрав законної сили, надсилаються адміністрації місця попереднього ув'язнення.

У разі звільнення засудженого від відбування покарання з випробуванням суд надсилає до кримінально-виконавчої інспекції за місцем проживання засудженого дві копії вироку, копії ухвал апеляційної і касаційної інстанцій, розпорядження про виконання вироку, що набрав законної сили, щодо неповнолітнього копіявироку додатково надсилається службі у справах дітей і відповідному органу внутрішніх справ для здійснення контролю за його поведінкою, а щодо військовослужбовця –командиру військової частини, який здійснює контроль за поведінкою такого засудженого.

 

Для прикладу, вироком Марківського районного суду Луганської області від 08.01.2014 року  по кримінальній справі за  обвинуваченням   Власенка Геннадія Вікторовича  за  ч.3 ст. 185 КК України – призначено засудженому Власенку Г.В. покарання у вигляді позбавлення волі строком 4 (чотири) роки. У відповідності до ст. 75 КК України звільнити засудженого від відбування призначеного покарання з іспитовим строком на 3 ( три) роки. Вирок набрав чинності 10.02.2014 року. 11.02.2014 року секретарем суду направлено на імя начальника Міловського МВ КВІ управління ДПтСУ в Луганській області 2 копії вироку, розпорядження та розписку, для виконання. Також направлено у військовий комісаріат Марківського району копію  вироку відносно засудженого Власенка Г.В.

 

Судом щодо особи, засудженої до громадських робіт, копії вироку мають бути направлені:

а) до кримінально-виконавчої інспекції за місцем проживання засудженого - для виконання (дві копії вироку разом з розпорядженням про виконання вироку, що набрав законної сили, і підпискою засудженого про явку до кримінально-виконавчої інспекції);

б) органу внутрішніх справ за місцем проживання засудженого - для проведення індивідуально-профілактичної роботи.

Суд, розглянувши кримінальну справу № 417/8/14-п  за  обвинуваченням Костюченка О.В., 21.01.2014   року виніс вирок, яким визнав його  винним та призначив йому  покарання  за ч.1 ст.164  КК України   у вигляді  100 годин громадських робіт (головуючий - суддя  Т.Г.Логвіненко.)

Вирок вступив в законну силу 21.02.2014  року. В порядку виконання вироку на ім’я начальника Міловського МВ КВІ Управління ДПтСУ в Луганській області     судом  21.02.2014  року було направлено  розпорядження про виконання вироку, що набрав законної сили,  2 копії вироку та розписка  засудженого   про явку в кримінально-виконавчу інспекцію.  В порушення вимог Інструкції з діловодства секретарем суду  не направлено копії вироку до органу внутрішніх справ за місцем проживання засудженого для проведення індивідуально- профілактичної роботи, про що секретарю зроблено зауваження про  недопущення в подальшому  даного порушення вимог Інструкції.  

Щодо виконання судових рішень в частині стягнення судових витрат, відшкодування шкоди завданої злочином, про вирішення долі речових доказів, - в процесі проведення перевірки кримінальних справ  порушень та  недоліків не виявлено. Робота по виконанню рішень суду в кримінальних справах в цій частині проводиться відповідно до вищевказаної  Інструкції.

Судові рішення в частині стягнення судових витрат, відшкодування збитків, заподіяних злочином звертаються до виконання з дотриманням порядку, зазначеного в Інструкції. Виконавчі листи виписуються не пізніше трьох днів після набрання судовим рішенням законної сили або після повернення справи з апеляційної чи касаційної інстанцій.

 Копія вироку  про знищення речових доказів надсилається за місцезнаходженням речових доказів. До суду повинен надійти належним чином оформлений акт про знищення речових доказів, який  долучається до матеріалів кримінальної справи, а в журналі обліку речових доказів робиться відповідний запис. Після проведення таких дій справа підлягає здачі в архів суду. При проведенні перевірки було встановлено, що акти про знищення речових доказів з Марківського РВ УМВС  України в Луганській області до суду повертаються не завжди своєчасно. Так, на час проведення перевірки  акт про знищення речових доказів по кримінальній справі № 417/10/14-к  відносно  Ададурової С.О. до Марківського районного суду не надходив, на виконання  копія вироку була надіслана секретарем суду  10.02.2014 року.  Також виявлено, що секретарем суду  не завжди своєчасно заповнюються  в журналі речових доказів  відмітки про долю речових доказів та  про виконання рішення суду стосовно речових доказів. Вказані   недоліки виправлено в процесі перевірки.

Якщо за судовим рішенням необхідно повернути речові докази, що перебувають на зберіганні поза межами суду, копія вироку про повернення речових доказів разом із супровідним листом надсилаються для виконання відповідному органу, установі, підприємству тощо, де перебувають на зберіганні речові докази. Про зазначену дію повідомляється власник.

Справа підлягає здачі в архів суду після долучення до матеріалів справи повідомлення про повернення речового доказу власникові.

 

Кримінальна справа вважається закінченою після звернення до виконання вироку, ухвали, постанови, і одержання повідомлення про виконання зазначених рішень.

Секретар, у разі не одержання повідомлення про виконання вироку, ухвали чи постанови, повинен своєчасно доповісти про це головуючому  судді по справі.

На підставі викладеного можна зробити наступні висновки:

  Стан зверення до  виконання судових рішень у кримінальних справах за 1-й квартал    2014 року в Марківському районному суді знаходиться на доброму рівні. Строки, порядок звернення судових рішень в кримінальних справах не порушувались.

   Для усунення недоліків, встановлених при проведенні даного аналізу, необхідно:

   - рекомендувати секретарю  Марківського районного суду  дотримуватись положень Інструкції щодо звернення до виконання судових рішень.

- хід виконання судових рішень з кримінальних справ повинен знаходиться на постійному контролі, як у секретаря суду, так і у головуючого по справі.

 Вважаю, за доцільне даний аналіз обговорити на оперативній нараді працівників Марківського районного суду Луганської області

 

 

 

В.о.голови

Марківського суду                                                                                 Т.Г.Логвіненко

 

 

 

Вик:керівник апарату суду

Косенко Н.В.